Zdravé sebavedomie posilňuje imunitu

Asi najaktuálnejšia otázka týchto dní je, ako podporiť svoje zdravie a imunitu. Z médií sa na nás doslova sypú rôzne prípravky, lieky a zaručené recepty. Pozoruhodné pritom je, že človek o zdraví aj imunite rozmýšľa veľmi pasívne a konzumne. Asi v zmysle: “Čo si mám kúpiť alebo začať užívať, aby som bol zdravší? Aký prípravok najlepšie podporí moju imunitu?” Obrovské nádeje ľudí sa dnes upierajú k vakcíne a lieku na Covid 19. Kto ich vynájde, v momente je miliardár. A potom sa konečne budeme môcť vrátiť k normálnemu životu, dovtedy určite nie. Je to naozaj tak?

Takýto postoj ukazuje v plnej nahote materialistický pohľad na svet. Na to, aby som bol zdravý, potrebujem niečo užívať. Keď som chorý, idem k lekárovi, a ten mi dá liek. A ten ma vylieči. Alebo len krátkodobo potlačí prejavy mojej choroby? Keď to domyslíme do dôsledkov, takýto postoj k svojmu zdraviu robí človeka závislým. Závislým od dennej dávky liekov a od celkového systému zdravotnej starostlivosti. A veľmi nahráva ziskom farmaceutických firiem a zdravotných poisťovní.

A keď sa potom vyskytne situácia, v akej sme dnes, že na Covid 19 ešte žiadny liek ani vakcínu nemáme, takto rozmýšľajúci človek prepadne nie strachu, ale doslova panike a ratuje si holý život tými najabsurdnejšími opatreniami. Tie mnohokrát zdraviu veľmi škodia, ako napríklad nosenie rúšok na čerstvom vzduchu či izolácia seniorov doma pred telkou, z ktorej ide denná dávka strachu. Bohužiaľ to vplyvní ľudia ešte aj zákonom nariaďujú tým odvážnejším a inak zmýšľajúcim, ktorí by dobrovoľne tejto hystérii nepodľahli. A médiá nás masírujú citovým vydieraním, že keď sa dobrovoľne nepridusíme, spôsobíme smrť iných. Nie tí, čo tu roky tunelujú naše zdravotníctvo, alebo tí, čo teraz kŕmia celý svet záplavou hystérie od rána do večera, ale my, ktorí nevedome a nechtiac možno šírime nákazu podobnú chrípke (https://dennikn.sk/1789306/koronavirus-ako-velmi-sa-mame-bat/ , wodarg.com). Vedecké podklady na to pritom neexistujú, alebo sa v nich minimálne vedci veľmi rôznia. Všetky rozhodnutia sú robené vo veľkej panike, chaose a pod tlakom a ich význam je najmä psychologický v zmysle placebo efektu: keď nosím rúško, chránim seba aj iných. Naozaj? Toto spochybnila ešte aj superopatrná WHO: https://hnonline.sk/svet/2122389-vseobecne-nosenie-rusok-nema-to-zmysel-tvrdi-who .

Pritom keď sa s chladnou hlavou pozrieme na čísla, tiež rátané pod veľkým tlakom, zistíme, že drvivá väčšina ľudí si s koronavírusom poradí s ľahkými či miernymi komplikáciami. Mnohí o tom ani nevedia, ale tých moc nezistíme, nie je nato kedy. Tým pádom je aj smrtnosť (podiel ľudí, ktorí na ochorenie umrú) ochorenia oveľa menšia, než nám ukazujú štatistiky, robené v krízovej situácii najmä na ohrozených ľuďoch v zlom zdravotnom stave. Každý štatistik vie, že to nie je relevantná vzorka.

Navyše, človek akoby úplne prestal veriť svojim vlastným silám. Tomu, že si s prekážkou – v tomto prípade vírusom – vie poradiť aj sám. Že máme schopnosť konfrontovať sa s ťažkosťami, ktorá je na telesnej rovine reprezentovaná práve imunitným systémom. Pritom každý lekár vie, že pri kontakte s choroboplodnými mikroorganizmami sa niektorí ľudia nakazia, a iní nie. Niektorým prebehne choroba ľahko, iným ťažšie. Imunita či obranyschopnosť je teda veľmi individuálna vec. Má na ňu vplyv množstvo rôznych aktívnych faktorov v živote človeka. A buduje sa práve konfrontáciou, vystavovaním sa chorobám, podobne ako napr. u detí v škôlke. Tie spravidla síce často chorejú, ale tým si vytvárajú protilátky a celkovú imunitu na celý život.

Lepšie si s chorobami napr. poradí aktívny športovec, než človek bez pohybu. Lepšie človek duševne stabilný, než labilný. Lepšie človek s dobrou životosprávou, chodiaci do prírody, na čerstvý vzduch. Lepšie človek, ktorý má dobrý, živý kontakt s druhými ľuďmi, než človek žijúci v izolácii a samote (https://www.aktuality.sk/clanok/511578/samota-zabija-viac-ako-obezita/ ). Žiaľ mnoho týchto aktívnych spôsobov starostlivosti o svoje zdravie máme zakázaných z dôvodu ochrany nášho zdravia! Hlava 22? Nie je už najvyšší čas, aby kompetentní prestali ohrozovať naše zdravie tým, že nám berú takmer všetky možnosti aktívnej imunizácie?! Ešteže máme v krízovom štábe aj profesora Krčméryho, inak by sme tu mali hádam aj zákaz vychádzania na vzduch ako v Taliansku či Španielsku. O dianí v Taliansku a vplyve tvrdých karanténnych opatrení na duševné aj telesné zdravie si čitateľ môže prečítať napr. tu: https://heinz-grill.de/sk/corona-skusenostiach-taliansku-2/.

Pozrime sa na otázku imunity aj z iného než materiálneho pohľadu. Od Heinza Grilla, človeka pristupujúceho ku zdraviu zo širšej perspektívy, som sa naučil vnímať človeka ako celostnú bytosť, ktorá má telo, životné sily, dušu aj ducha. A všetky štyri tieto zložky spolu súvisia a vplývajú na seba.

Napríklad duševná rovnováha výrazne vplýva na to, či človek ochorie, alebo nie. Vírusy a baktérie sú okolo nás každodenne, ale my ochorieme len niekedy. Často práve vtedy, keď je naša duša v nejakej disharmónii. Napríklad sme pod tlakom, niečo nás rozhodí, alebo sa začneme veľmi báť. Antropozofická medicína, v nemecky hovoriacich krajinách oficiálne uznávaná alternatíva, sa na vec pozerá napr. takto: https://www.antropozofia.sk/?p=1465 Ak sa chceme z duševnej stránky starať o svoje zdravie, je potrebné najmä pestovať harmonické medziľudské vzťahy a pekné zážitky. Aj to nám musia kompetentní čo najskôr dovoliť, ak nás nechcú duševne aj zdravotne zničiť svojimi opatreniami. A médiá musia prestať chrliť strach a hrôzu a začať informovať vecne, objektívne a pestrejšie, než o jednej jedinej téme. A k tomu pridať aj pekné, hodnotné kultúrne programy.

Spomínaný H. Grill dokonca hovorí, že ochorenie je prejavom narušenia integrity človeka na všetkých úrovniach, teda nielen biologickej, ale aj duševnej a duchovnej. Narušená duševno-duchovná integrita môže napr. znamenať, že niekto nás napadne, krivo obviní, ohovára, manipuluje či inak traumatizuje (https://heinz-grill.de/sk/posilnenie-imunitneho-systemu-zaoberanim-sa-a-konfrontaciou-s-prejavmi-zla/, https://heinz-grill.de/sk/coronoa-sugescii/ ) Alebo že jednoducho si svoje ciele, túžby a pocity v živote neurčujeme my sami, ale určuje nám ich niekto iný. Príkazmi či šikovnými sugesciami. Rodičia, politici, médiá, partner, šéf, cirkev,…

Najlepšou duchovnou podporou imunity je opak týchto cudzích vplyvov. To znamená žiť slobodný život, ktorý vediem ja sám, podľa mojich vlastných hodnôt, rozhodnutí, samostatne stanovených cieľov, ktoré zohľadňujú aj moje okolie, ale nie sa mu absolútne podriaďujú. Napomáhajú tomu dve veci. Po prvé vedieť rozpoznať cudzie manipulácie a tlaky a nepodliehať im. Udržiavať si odstup najmä od správ útočiacich na našu citovú rovinu a kriticky a samostatne ich zhodnotiť. Neprijať do seba strachy ani pocity viny, ktoré na nás denne útočia. Nato, aby sa človek správal zodpovedne a primerane obozretne, nepotrebuje ani strach, ani pocit viny.

Tie ale naopak veľmi dobre slúžia tomu, kto chce mať nad ľuďmi moc. Či už hovoríme o politikoch, iných ľuďoch alebo nepekných duchovných silách, ktoré môžu človeka tiež ovládať cez jeho podvedomé motívy a pudy žiadostivosti, strachu, moci a pod. Človek, ktorý sa bojí, sa ľahšie manipuluje a ovláda. Tým nechcem povedať, že koronavírus si vymysleli politici. On samozrejme reálne existuje a o jeho pôvode tu písať nechcem. Záujemci o túto otázku si môžu pozrieť článok: https://heinz-grill.de/sk/duchovna-pricina-koronavirusu/. Chcem ale upozorniť na to, že ak sa ho budeme veľmi báť, mnohí politici tento náš strach môžu hrubo zneužiť na svoje mocenské ambície (vedomé či podvedomé) a zbaviť nás slobody a demokracie pod zámienkou toho, že jedine ich tvrdá ruka nás ochráni pred nebezpečným vírusom. Pre príklad netreba chodiť ďaleko, stačí sledovať dianie v susednom Maďarsku (https://www.ta3.com/clanok/1179830/orban-si-upevnil-moc-moze-zaviest-opatrenia-bez-suhlasu-parlamentu.html ). Alebo sa bližšie pozrieť na rétoriku nášho premiéra – vypínača, ktorý napr. plán uvoľňovania opatrení nazval “niečo za niečo” (https://www.interez.sk/matovic-predstavil-pan-nieco-za-nieco-v-najblizsich-dnoch-sa-budu-otvarat-viacere-prevadzky/ ). Používa človek toto spojenie skôr pri sluhoch, deťoch, alebo pri slobodných občanoch, ktorí si ho dobrovoľne zvolili za svojho zástupcu?

Na duchovnej úrovni potrebujeme pre silnú imunitu najmä zdravé seba-vedomie. Rovinu ľudského ducha R. Steiner nazýva aj rovinou ľudského ja. To znamená nielen americké dokážem to, ale najmä vedieť o sebe. Poznať svoje skutočné hodnoty, túžby, schopnosti, ciele. Vedome a dlhodobo na nich pracovať. Uskutočňovať svoje poslanie, s ktorým sme prišli na tento svet a ktoré však často človek pod vplyvom rôznych strachov, zábav a existenčných istôt zabudne. Každý človek má nejaké poslanie, úlohu, ktorú chce splniť. Hodnoty, na ktorých mu záleží, za ktorých uskutočňovanie vo svete sa chce aktívne zasadiť. Nakoľko si toho je vedomý a nakoľko koná v súlade so svojim poslaním potom určuje aj jeho sebavedomie a silu jeho ja. Nie na seba orientovaného ega, ale vyššej individuality človeka, ktorá súvisí s jeho dávajúcou silou, s tým, čo prináša svojmu okoliu.

Podporovaním svojho vyššieho ja, teda svojho poslania, človek najlepšie posilní svoju imunitu. Jednoznačne to dokázal slávny psychoterapeut Viktor Frankl v koncentračnom tábore. Tam si všimol, že prežiť tie neľudské podmienky dokázali najmä ľudia, ktorí mali nejakí cieľ, čo ich presahoval. Postarať sa o svoje deti, viesť firmu, aby jeho zamestnanci mali z čoho žiť, alebo on osobne mal svoju teóriu o potrebe zmyslu života, ktorú chcel priniesť ľudstvu. Takéto ciele vedia človeka stabilizovať nielen z hľadiska duševného, ale napokon aj telesného zdravia.

Pre podporu svojho ja si človek môže teda v tieto dni klásť hodnotové otázky. Na čom mi naozaj záleží? Aké hodnoty, etické cnosti by som chcel vnášať do života? A snažiť sa ich čo najkonkrétnejšie spájať aj so svojim každodenným pracovným a osobným životom. Ako môžem vnášať napr. hodnotu slobody do mojej komunikácie s druhými ľuďmi? Ako do rozhodovacích procesov u nás vo firme? Ako do môjho vzťahu s partnerkou či dieťaťom? Takéto otázky vedia človeka lepšie priblížiť k cieľu.

Vedomejšie uchopiť svoje hodnoty napomáha človeku seriózna spiritualita. V tomto smere viem záujemcom odporučiť dielo spomínaného Heinza Grilla, ktorý pôsobí ako spirituálny učiteľ (heinz-grill.de/sk).

Sám sa tiež zaoberám rozvojom a objavovaním ľudského potenciálu na základe spirituálneho pohľadu na človeka. Záujemcom ponúkam aj osobné konzultácie k téme hľadania svojho životného poslania, a teda duchovného posilnenie svojej imunity. Keď si človek bude viac vedomý seba, a bude aj viac uskutočňovať seba (teda svoje poslanie), bude potrebovať oveľa menej lipnúť na vonkajších prostriedkoch ochrany pred akýmkoľvek ohrozením a jeho imunitný systém si oveľa ľahšie poradí s rôznymi cudzorodými vplyvmi. Vďaka sile ja dokáže byť človek aj veľkou oporou a doslova prameňom života a zdravia pre svoje okolie.