Joga je dnes ponúkaná skôr ako prostriedok oddychu a regenerácie, niekedy až určitého “vypnutia”. Každopádne by človeka nemala dostávať pod tlak. Tlaku máme v iných oblastiach života až až. Načo sa teda trápiť s pokročilými ásanami? Nie je to len spôsob, ako si niečo dokazovať, čo k joge nepatrí?

Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že to tak môže, ale nemusí byť. Každopádne existuje veľa dobrých dôvodov, prečo každému, kto sa venuje joge trošku dlhšie, odporúčam venovať sa aj pokročilým cvikom. Spomeniem tu tri:

  1. Pokrok prináša radosť. Každá činnosť je na začiatku zaujímavá a prináša radosť a nové podnety. Postupne sa z nej ale môže stať rutina, aj keď je to voľnočasová záležitosť, akou je pre väčšinu záujemcov aj joga. Rutina ubíja živé prežívanie, neprináša nové dojmy a podnety do duše a nespôsobuje radosť, lebo človeka uzatvára v tom, čo už zažil a pozná. To, čo ma najprv veľmi bavilo sa môže pomaly stať nudným a stratím motiváciu a chuť. Venovanie sa pokročilým cvikom, teda takým, ktoré pre mňa predstavujú primerané výzvy, mi neumožní upadnúť do rutiny. Naopak ma to z nej vyťahuje. Tieto cviky vyzývajú nielen moje vôľové schopnosti, ale aj praktické myslenie a vnímavosť k plnému nasadeniu. A pri plnom nasadení všetkých duševných síl vzniká pokrok. Ten zasa prináša radosť a podporuje zdravé sebavedomie človeka.

2. Zároveň pôsobí takáto plná prítomnosť všetkých zložiek duše veľmi ozdravne na pozornosť a nervový systém. Pri prechode zo stoja na hlave do škorpióna totiž nie je naozaj možné ani na sekundu myslieť na pracovné povinnosti či konflikty s partnerom alebo deťmi. A práve od tohto chcú “vypnúť” dnešní ľudia, od obsedantných myšlienok, z ktorých sa nevedia vymaniť. Pri pokročilých cvikoch síce človek nič nevypína, naopak zapína všetky schopnosti naplno. Paradoxne však práve vďaka tomu dokáže odpútať svoju myseľ od každodenných problémov a tým jej veľmi uľaviť. Prinášajú teda veľký duši pokoj a odstup od každodenných problémov. Doslova otvárajú nové úrovne a hĺbku prežívania, ktorá pôsobí veľmi oživujúco a podporne pre duševné zdravie.

3. Napokon tretí dôvod je veľmi jednoduchý. Pokročilé ásany sú proste krásne. A komu nestačí hodnota krásy sama o sebe, ten nech vie, že ako hovorí moja žena Lucia, všetko čo je krásne, je aj zdravé. Pokročilé ásany, ak sú vedené zrelým vedomím a nie tlakom na výkon, majú naozaj potenciál pôsobiť veľmi ozdravne na celý organizmus človeka. Od regenerácia chrbtice, nervového systému, cez srdcovo – cievny systém a dych až po naštartovanie a harmonizáciu metabolizmu.

Existuje veľa dôvodov, prečo stojí za to venovať sa pokročilým ásanám. Treba im niečo obetovať, no vložené úsilie sa človeku viacnásobne vráti.

Matej

Aktuálne kurzy nájdeš na www.jogapremena.sk