Otcovia, vezmite svojich synov na spoločný víkend s dobrodružným programom v prírode.

Víkend pre otcov a synov je akciou mládežníckej organizácie Plusko

Kde: Vrbovce - Myjavské kopanice

Kedy: 3. - 5. september 2021

začiatok piatok 17:00 Vrbovce

koniec nedeľa 14:00 Vrbovce

Cena: 200 - 250 eur / pár (podľa možností)

Zahŕňa program, stravu a ubytovanie.

Pre koho?

Pre otcov, nevlastných otcov, dedov, strýkov... so svojimi synmi vo veku 7 - 14 r., ktorým záleží na tom, aby zo svojho syna vychovali sebavedomého muža s dobrým srdcom. Vhodné aj pre dvojice, kde je vzťah nejako narušený (rozvod, výchovne náročný syn, špecifické potreby...), ale nielen pre nich.

Viac o pobyte

Ciele pobytu: podporiť vzájomný vzťah prostredníctvom pekných spoločných zážitkov, dozvedieť sa niečo o výchove a o role otca v nej, lepšie spoznať a rozumieť svojmu synovi, vedieť ho podporiť.

Tieto pobyty robíme už od roku 2012 s veľmi dobrým ohlasom. Vzniká na nich veľmi pekná atmosféra vzájomnej podpory. Dvojice odchádzajú domov so spoločnými zážitkami, námetmi na spoločné trávenie času a s lepším porozumením jeden druhému. Robíme ich preto, že pokladáme rolu otca vo výchove syna za veľmi dôležitú. Otec môže byť zdravým vzorom, podporiť sebavedomie svojho syna, jeho schopnosť prekonávať prekážky, dodať mu odvahu žiť čestne a plniť si svoje ciele a sny.

V dnešnej rýchlej dobe žiaľ vzťah otca a syna často trpí najmä nedostatkom času. Inokedy býva zasa narušený konfliktami v rodine, alebo si otcovia neveria či nevedia nájsť vzťah so synom. Naša skúsenosť je, že často stačí málo, a tento vzťah sa podarí "naštartovať", pretože v hĺbke duše si ho obaja želajú. Na pobyt pozývame aj otcov, ktorí sa vyhýbajú klasickým psychologickým aktivitám - nemusíte sa báť, nebudeme vás nijako analyzovať, hlavne strávime príjemný víkend v chlapsko - chlapčenskom zložení.

Chceme ešte podotknúť, že nepatríme k organizáciám, ktoré u nás pôsobia a bojujú za práva otcov často na úkor matiek. Naopak rolu matky pokladáme samozrejme za základnú vo výchove detí. Aj pre matky je však lepšie, keď je do výchovy viac zapojený aj otec, či už žije rodina pokope alebo aj nie. Pre dieťa je takmer vždy cenné mať pekný vzťah s oboma rodičmi, pokiaľ je to len trochu možné, a toto chceme podporiť.

Program: bude bohatý, čakajú nás spoločné aktivity v prírode aj vnútri - pohybové, dobrodružné, majstrovanie, tvorivé, zábavné, poznávacie... + debaty o výchove s odborníkmi pre otcov a zábavné hry na podporu sociálnych zručností a vzťahu k prírode pre synov. Účasť na programe je samozrejme dobrovoľná, keď budete potrebovať chvíľu pre seba, spravíte si ju.

Strava: výborná domáca strava od nášho kuchára 5 x denne je v cene. Vieme ju prispôsobiť aj prípadným špeciálnym potrebám (vege, bezlepková, ...).

Tím: tvoria psychológovia, sociálni pracovníci, učitelia a inštruktori zážitkovej pedagogiky - všetci sa venujú oblasti výchovy detí a mládeže + kuchár. Postupne sa vám tu predstavia ďaľší členovia (na jednej akcii sú vždy piati), ktorí robia tieto akcie spolu s Matejom:

Branislav Štepita
Od svojich 9 rokov, kedy prišiel ku skautom, sa rád hrá. Postupne sa z obyčajnej radosti stalo naplnenie tínejdžera (keď skautov viedol), hobby vysokoškoláka (keď vymýšľal a realizoval zážitkové kurzy či letné tábory) a nakoniec súčasť práce (keď lektoruje rôzne druhy vzdelávania, spravidla hravého). Profesne sa od sociálnej práce s ľuďmi na vozíčku dostal postupne cez rôzne formy práce s mládežou (nízkoprahové kluby, krúžky, terapeutické skupiny, detský domov, primárne prevencie) až k povolaniu, kde je hra veľmi dôležitá a keď tam nie je, veľmi chýba - k učiteľstvu. Momentálne učí fyziku na základnej škole a prežíva spolu s deťmi dobrodružstvo poznávania sveta okolo seba. Zároveň podobné dobrodružstvo o pár rokov skôr prežíva aj so svojim troma synmi (6,5-, 5-, a 2-ročným).
Martin Kabát
Vyštudovaný učiteľ chémie a zemepisu. Absolvent psychoterapeutického výcviku v rastovom modele rodinnej terapie Virginie Satirovej a waldofského vzdelávania pre učiteľov. Absolvoval okrem iného školenia v intuitívnej pedagogike, kognitovnobehaviorálnej psychológii, kurz Rešpektovať a byť rešpektovaný, víkendovku s Bretom Stephensonom o iniciácii chlapcov. Pracoval takmer päť rokov v rómskej komunite v Břeclavi ako pedagóg v sociálnych službách v organizácii IQ Roma servis. Predtým učil na Biskupskom gymnáziu v Brne a potom učil prácu s drevom a bol triednym učiteľom na Waldorfskej škole v Bratislave. Momentálne je full time manželom, otcom dvoch vlastných detí a každý druhý týždeň otcuje ešte ďalším dvom. S manželkou založil kaviareň Normálka v komunitnom projekte Hájpark, kde pracuje. Spolu s  manželkou vedie kurz o rodičovaní. Priťahujú ho témy ako byť mužom v súčasnom svete, partnertvo muža a ženy, výchova detí v meste, antroposofia, chov včiel a scifi autorov R.Heinlein a O.S. Card. A miluje hudbu 60.-tych rokov.

Miroslav Štepita - kuchár: už podľa mena Maťov príbuzný, otec, ktorý má aj druhého syna Braňa. Dôchodca, ktorý sa venuje turistike, lesným plodom, hubám a mariášu a snaží sa byť nápomocný pri výchove vnúčať. Na podobných akciách varí už asi 8 rokov. Ako bývalý ekonóm šetrí, kde sa dá, teda aj na strave, napriek tomu ešte nikto zo stravníkov doteraz neskončil na ÁRE 🙂

Laco Jediný - s prezývkou Biely medveď je človek, ktorý rád varí, rád tvorí nové veci, hlavne technické a mechanické hračky. Má rád šifry, kódy a iné záludnosti. Okrem klobások sa živí energetikou. Voľný čas vypĺňa rodinou - hlavne svojimi troma deťmi. Je dlhoročný skaut, aktívne vedie 42. skautský zbor Čarokéz v Dunajskej Lužnej. Okrem toho sa angažuje v rámci mládežníckej organizácie Plusko, kde je súčasťou školiteľského tímu a tiež tímu detského tábora. Aby toho nebolo málo, je dobrovoľný hasič. Zo športov má rád skalné lezenie, lanové aktivity, lukostreľbu, cyklistiku, lyžovanie a je tiež vášnivý rybár. Jeho životným snom je byť hospodársky a energaticky nezávislý, preto chová rôzne zvery, pečie kváskový chlieb, robí si vlastnú šunku, syr, cestoviny a snaží sa o životný štýl zero waste.

Čo hovoria niektorí z otcov po víkende s nami:

"Víkend Otec a syn sa nám obidvom veľmi páčil. Bola to výborná príležitosť utužiť si vzťah s mojím synom pod nevtieravým vedením Maťa Štepitu a tímu mimo bežného prostredia. Podujatie bolo organizované pre chlapcov príťažlivou formou. Počas víkendu sa Daniel mohol vžiť do postavy starogréckeho hrdinu a sám (s otcovou pomocou) si zhotovil kompletný zbroj a bojoval s rôznymi príšerami. Otestovali sme si vlastné hranice komfortnej zóny a naučili sme sa riešiť problémy kľudne, ale rázne." Dušan

"Otcovsko-synovský víkend nad mieru splnil až predčil moje očakávania a ciele. Spoznal som Davidka v iných ako štandardne stereotypných situáciách, ktoré sa denno-denne opakujú. A rovnako, že aj on mňa videl v inom svetle. Víkend sa niesol v športovo-historickom duchu. Robili sme rozličné športové aktivity, vyrábali meče, štíty, stavali chrám, maľovali a mnoho iného. A čerešničkou na torte bola určite nočná prechádzka lesom s čelovkami. To v Davidkovi zanechalo asi najsilnejší dojem. Veľmi pekne ďakujem za túto (využitú) príležitosť."

Roman

Prihlásenie: Už sa dá prihlasovať mailom na: mato.psycholog@gmail.com. Ak potrebujete viac informácií, zavolajte mi na 0903 692 500.

Categories: Pobyty